Dopiero zaczynasz przygodę z jogą? Świetnie!

Przeczytaj tu o tym, jak przygotować się do pierwszych zajęć :) 

Zapisy na zajęcia

Ze względu na to, że mamy kameralną liczbę osób na zajęciach, ważne jest to żeby zapisywać się z wyprzedzeniem, ale również, jeśli wiesz, że nie dotrzesz na praktykę, wypisywać na 2h przed rozpoczęciem zajęć. 

Dzięki temu, że się wypiszesz, inne osoby chętne na praktykę, będą mogły przyjść na Twoje miejsce. Plis, pamiętaj o tym, żeby wypisywać się z zajęć. 

Przeciwskazania

Joga w Santoszy nie jest przygotowana dla osób poniżej 18 roku życia oraz kobiet w ciąży (chyba, że podczas prywatnych specjalnie dedykowanych kobietom w ciąży zajęciach). Jeśli masz ochotę, napisz do nas, a polecimy Ci miejsca, gdzie organizowana jest praktyka jogi dla młodzieży lub kobiet w ciąży. W przypadku długotrwałych kontuzji i uszkodzeń kręgosłupa, daj nam znać przed praktyką - podpowiemy Ci różne modyfikacje asan podczas praktyki lub spróbujemy polecić Ci dedykowane wyspecjalizowane miejsca, które o Ciebie zadbają. 

 

W co mam się ubrać? 

Weź ze sobą luźny strój. Mogą to być legginsy, krótkie spodenki lub bardzo luźny dres. Weź ze sobą też luźną koszulkę. Najważniejsze, żeby Twoje ubranie nie krępowało Twoich ruchów. Możesz to łatwo sprawdzić: podnieś nogę wysoko, stań w rozkroku, kucnij kilka razy i unieś ramiona. Ubierz się tak, żeby podczas praktyki nie myśleć o ubraniu - czy gdzieś się marszczy, odsłania część ciała itp.

Jakie buty? 

Jogę praktykuje się boso. Więc nie potrzebujesz żadnych butów. Cała nasza przestrzeń to "przestrzeń bez butów". Poprosimy Cię o zdjęcie obuwia po wejściu do nas. 

Mata do jogi? Eeee 

Mata do jogi wygląda trochę inaczej niż zwykła karimata, ma o wiele lepszą przyczepność. Dlatego, jeśli nie masz jeszcze specjalnej maty do jogi - możesz wypożyczyć ją za darmo u nas w przestrzeni Santoszy. 

Ile minut wcześniej przed zajęciami przyjść do Santoszy?

  

Przyjdź do Santoszy przynajmniej 10 - 15 min. przed rozpoczęciem praktyki.

Żeby mieć czas na ewentualne przebranie się, wyhamowanie albo wypicie herbatki w strefie czilu :). Każda praktyka rozpoczyna się punktualnie. Po 5 minutach od rozpoczęcia zajęć - nie wpuszczamy spóźnionych :) Zależy nam na Twoim bezpieczeństwie podczas praktyki, które zapewnione jest w momencie, gdy masz za sobą przynajmniej 10 minut rozgrzewki. 

Jak przygotować ciało do praktyki? 

Nie jedz na conajmiej 2, 3h przed praktyką. 

O czym pamiętać w trakcie praktyki? 

Oddychaj nosem. 

Postaraj się NIE forsować swojego ciała w żadnej pozycji. Znakiem, że Twoje ciało weszło zbyt głęboko w pozycję, poza Twoim odczuciem dyskomfortu jest, m.in. skrócony oddech. Wybierz taką wersję pozycji zaproponowaną przez nauczyciela, która nie będzie powodować Twojego bólu i dyskomfortu, i w której Twój oddech będzie normalny/ możliwie wydłużony. Zadbaj przede wszystkim o siebie. Jeśli masz ochotę, korzystaj z akcesoriów do jogi - klocków, wałków i pasków - wprowadzają przyjemny komfort, zwłaszcza podczas rozpoczynania przygody z jogą.

 

Każda praktyka kończy się relaksem, savasaną. To baaardzo ważna część praktyki. Postaraj się zostać zawsze do końca i czerpać ogromne korzyści z tej prostej acz potężnej pozycji.  

Praktyka jogi to bardzo indywidualna kwestia. Podczas praktyki, postaraj się skupić tylko i wyłącznie na sobie. W jodze nie istnieje coś takiego jak rywalizacja czy porównywanie. Jesteś tylko Ty i Twoje własne doświadczenie <3 

Medytacja i Pranayama

W Santoszy Marta prowadzi półgodzinną praktykę medytacyjną i pranayamę (ćwiczenia oddechowe). Pozwoli Ci wyciszyć umysł i skontaktować się bardziej ze swoim oddechem. Możesz zostać na niej po porannej (środa.) lub wieczornej praktyce (piątek) w ramach tej samej wejściówki lub zapisać się oddzielnie tylko na medytację i pranayamę. 

Czy mogę być w makijażu? 

Jeśli, dla swojej wygody, będziesz miała ochotę zmyć makijaż, w toalecie będą dostępne naturalne kosmetyki do demakijażu. 

A co z włosami? 

Upnij lub zwiąż, żeby Ci nie przeszkadzały.